Jak běhat krosy?
Mistrovství České republiky v přespolním běhu je za dveřmi. Před sobotním šampionátem v disciplíně, která svádí dohromady mílaře i vytrvalce, silničáře i vrchaře, se vkrádá do hlav přihlášených závodníků zásadní otázka:
Jak běhat krosy?
Zapátral jsem v archivech a našel rady od osoby nejpovolanější - Vlastimil Zwiefelhofer, jeden z nejlepších českých běžců všech dob (mmj. 6. z MS světa v přespolním běhu 1979), se svěřil časopisu Atletika (5/1981):
Pokud by vás osobnost V. Zwiefelhofera zajímala více, vřele doporučuji knihu Jiřího Šoptenka, která je bezplatně ke stažení zde
Československá a česká krosová sezona
V březnu 1973 se v Belgii uskutečnilo první Mistrovství světa v přespolním běhu. V 70. letech pak vzniká u nás mistrovská série přespolních běhů (Československý pohár v krosu). Tvořily ji zpravidla čtyři závody konané od února do března (posledním závodem série bylo Mistrovství Československa).
Hlavní tuzemská krosova sezona tedy byla velmi krátká a sloužila primárně jako příprava na MS. Účast elitních závodníků ovšem nebyla na těchto závodech zcela ideální. Ti nejlepší dávali přednost zahraničním závodům či souběžně probíhající halové sezoně...
Roku 1994 pak vzniklo samostatné Mistrovství Evropy v přespolním běhu, které se napevno usadilo v prosincovém termínu. V roce 1997 došlo poprvé k přesunutí termínu MČR v přespolním běhu dospělých z březnového/dubnového na listopadový/prosincový termín, ale následně (např. mezi lety 2012-2015) se šampionát konal opět na jaře. Od roku 2016 se ale MČR znovu vrátilo k podzimnímu termínu a slouží tedy částečně jako nominační závod pro ME.
Další zajímavé střípky z historie československého krosu naleznete v galerii pod článkem.
Galerie
Komentáře
Pro přidání komentáře je nutné být přihlášen.